Vapeovi i paradoks ekodizajna: Zašto su još uvijek dopušteni?

E-cigarete za jednokratnu upotrebu ili „vapeovi“, rastuća su prijetnja i okolišu i gospodarenju otpadom. Njihove litijeve baterije predstavljaju rizik od požara, ometaju recikliranje i sukobljavaju se s ciljevima kružnog gospodarstva. Zemlje EU-a zalažu se za njihovu zabranu kako bi se obuzdao njihov rastući utjecaj na okoliš.

Do ljeta počinje izgradnja rimskog postrojenja za proizvodnju energije iz otpada

Nakon tehničke validacije projekta, izgradnja postrojenja za proizvodnju energije iz otpada službeno je dodijeljena konzorciju koji predvodi Acea Ambiente, a čine ga tvrtke Suez Italy, Kanadevia Inova, Vianini Lavori i RMB. Postrojenje će se graditi u industrijskoj zoni Santa Palomba, a njime će upravljati tvrtka RenewRome s kojom je Grad Rim potpisao ugovor o koncesiji na razdoblje od 33 godine.

Divlja odlagališta nisu samo problem u Hrvatskoj, već i u Njemačkoj

Šest kilometara dug, jedan metar širok i jedan metar visok zid – tako se najbolje može opisati količina ilegalno odloženog otpada u šumama Brandenburga 2023. godine. Te godine u brandenburškim šumama prikupljeno je oko 6000 kubičnih metara otpada, gotovo ista količina kao i 2022. godine.

Milano uvodi popuste za mlađe od 30 godina, knjižare i trgovine bez ambalaže

U ponedjeljak 28. travnja Gradsko vijeće Milana odobrilo je nove cijene za uslugu prikupljanja komunalnog otpada (Tari) za 2025. godinu, s prosječnim smanjenjem od 10 posto u odnosu na prethodnu godinu. Time se nastavlja trend smanjenja naknada koji traje od 2021. pa je ukupno smanjenje u tom razdoblju doseglo 13,5 posto.

Austrija prednjači u odvajanju organskog otpada, ali posao još nije gotov

Hitna potreba za održivijim načinom života i promjenom individualnih navika može potaknuti značajne pozitivne promjene za okoliš. Nigdje to nije očitije nego u Austriji u kojoj, prema nedavnom istraživanju Udruženja austrijskih tvrtki za gospodarenje otpadom (VOEB), čak 74 posto stanovništva odvaja svoj biootpad doprinoseći time zaštiti klime i obnavljanju tla.

Plastična kriza i velik promašaj recikliranja

Već duže vrijeme svjesni smo činjenice da plastika nimalo nije fantastična, ali to se više ne smije ignorirati. Proizvodnja plastike emitira stakleničke plinove, a oceani, rijeke i tla puni su opasne mikroplastike koja prijeti ljudskom zdravlju.

Festival MP2025 – Capital Bleu vodu pretvara u kulturnu i klimatsku temu godine

Metropola Aix-Marseille-Provence upravo je pokrenula Festival MP2025 - Capital Bleu kojim će se tijekom sljedećih šest mjeseci slaviti VODA – vitalni, ali sve ugroženiji resurs ove francuske regije. Od svibnja do listopada 2025. ovaj „plavi kapital“ bit će u središtu kulturnih, znanstvenih i društvenih zbivanja diljem regije te će s više od stotinu različitih događanja okupiti široku publiku oko jednog zajedničkog cilja – podizanja svijesti o važnosti i potrebi očuvanja vode.

„Sretno more“: U velikoj akciji čišćenja plaže i luke Krilo prikupljeno preko tri tone otpada

Akciju su podržali Općina Dugi Rat, Turistička zajednica općine Dugi Rat te učenici OŠ Jesenice koji su doprinos dali s obale, čišćenjem plaže i luke Krilo, kao i dječjeg parka. Održana akcija dio je Telemachove inicijative za čišći Jadran „Sretno more“ koju je kompanija pokrenula u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB Innovamare i Institutom Ruđer Bošković.

Novi val za pariška kina

Pariz je već odavno priznat kao svjetska prijestolnica kinematografije. Krajem 2024., Grad Svjetla imao je 73 kina s ukupno 380 dvorana i 63 396 sjedala! No, ono što Pariz zaista čini posebnim nisu samo brojke, već raznolikost i autentičnost kinodvorana te ljubav prema sedmoj umjetnosti koja se očituje u svakom njegovom arondismanu. Dok neki gradovi zatvaraju oči pred kulturnim prostorima i prepuštaju ih propadanju, Pariz ih obnavlja, osnažuje i vraća u srce zajednice.

Obnova baštine i novi sjaj napuljskih crkava: ulaganja od gotovo 38 milijuna eura zahvaljujući PNRR-u

Napulj – grad s 500 kupola (Città dalle 500 cupole) – ulaže u svoju izvanrednu kulturnu i duhovnu baštinu. Zahvaljujući sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (PNRR) te dodatnim redovitim državnim fondovima, u tijeku je realizacija 29 projekata obnove crkava i bazilika u Napulju i njegovom metropolitanskom području, ukupne vrijednosti 37,7 milijuna eura.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER