Vapeovi i paradoks ekodizajna: Zašto su još uvijek dopušteni?

Jednokratne e-cigarete – popularni „vapeovi“ – predstavljaju veliku prijetnju okolišu i golem problem za gospodarenje otpadom

E-cigarete za jednokratnu upotrebu ili „vapeovi“, rastuća su prijetnja i okolišu i gospodarenju otpadom. Njihove litijeve baterije predstavljaju rizik od požara, ometaju recikliranje i sukobljavaju se s ciljevima kružnog gospodarstva. Zemlje EU-a zalažu se za njihovu zabranu kako bi se obuzdao njihov rastući utjecaj na okoliš.

Kako je moguće da u doba kružnog gospodarstva i borbe protiv otpada još uvijek dopuštamo proizvode dizajnirane da budu smeće? Jednokratne e-cigarete, popularno zvane „vapeovi“, utjelovljuju sve ono što ne valja s potrošačkom kulturom i sustavom gospodarenja otpadom – od onečišćenja okoliša do ugrožavanja sigurnosti u postrojenjima za reciklažu.

Austrija na prvoj crti obrane protiv ove rastuće prijetnje

Udruženje austrijskih tvrtki za gospodarenje otpadom (VOEB) i Radna skupina austrijskih udruga za gospodarenje otpadom (ARGE AWV) zatražili su zabranu jednokratnih vapeova u nadolazećoj izmjeni Zakona o duhanu i ovisnosti o nikotinu. Njihov apel dolazi nakon niza požara u austrijskim postrojenjima za gospodarenje otpadom, uključujući i nedavni incident u Schönauu, gdje je zapaljeni baterijski modul izazvao požar koji je gasilo čak 120 vatrogasaca.

Takvi incidenti nisu iznimka, već pravilo. Svakodnevno, postrojenja za obradu otpada diljem Europe bore se s požarima izazvanima nepropisno odbačenim litij-ionskim baterijama, a jednokratni vapeovi su među najproblematičnijim izvorima te opasnosti. Iako zakon jasno nalaže da se takvi uređaji moraju predati na specijaliziranim lokacijama ili prodajnim mjestima, većina vapeova završava u komunalnom otpadu, pretvarajući kontejnere za smeće u tempirane bombe.

Sigurnosni problem nije jedini – ekološki aspekt jednako je alarmantan

Svaki bačeni vape predstavlja izgubljene resurse: litij, kobalt i nikal – metali koji su već pod globalnim pritiskom zbog sve veće potražnje. „U doba kada se borimo s nestašicom resursa, jednokratni vapeovi su ekološki grijeh“, kaže Anton Kasser, predsjednik ARGE AWV. „Ako ti proizvodi također predstavljaju opasnost od požara, kao što je slučaj s jednokratnim vapeovima, onda sve ukazuje na potrebu za nacionalnom zabranom.“

Austrija nije jedina zemlja koja se hvata u koštac s ovim problemom. Belgija je početkom 2025. uvela potpunu zabranu jednokratnih vapeova, a Francuska ju je slijedila u veljači. Ujedinjeno Kraljevstvo će svoju zabranu provesti od lipnja 2025., a procjene pokazuju da se u UK-u svakog tjedna baci čak pet milijuna jednokratnih vapeova – što predstavlja ogroman pritisak na sustav gospodarenja otpadom.

Pritisak raste i na razini Europske unije

Industrijske udruge za gospodarenje otpadom sve glasnije traže uvođenje zabrane na razini EU-a, ističući kako jednokratni vapeovi predstavljaju očitu prijetnju resursnoj učinkovitosti i kružnom gospodarstvu.

Naime, jednokratni proizvodi poput vapeova protive se osnovnim načelima kružnog gospodarstva, čiji je cilj ponovna uporaba, reciklaža i produljenje životnog vijeka materijala, a ne njihovo „zaključavanje“ u proizvodima dizajniranim da završe na odlagalištima ili još gore, u plamenu.

Dok Europska unija već uvodi nova pravila kroz Uredbu o ekološkom dizajnu za održive proizvode, vapeovi su još uvijek izvan fokusa. Zašto? Zbog regulatornih rupa koje dopuštaju da se vapeovi tretiraju kao duhanski ili „zdravstveni“ proizvodi, a ne kao elektronički uređaji podložni pravilima o ekodizajnu. No, kako se Uredba postupno širi na nove kategorije proizvoda, mnogi stručnjaci ističu da je sada pravi trenutak za uključivanje jednokratnih vapeova u taj okvir.

„Porast proizvoda koji sadrže litij-ionske baterije ugrožava poslovanje svake tvrtke za gospodarenje otpadom. Jednokratni vapeovi nisu iznimka – oni su jednostavno opasni zagađivači“, upozorava Gabriele Jüly, predsjednica Udruženja austrijskih tvrtki za gospodarenje otpadom (VOEB).

U konačnici, ključna poruka glasi: ne možemo govoriti o održivosti i kružnom gospodarstvu dok istovremeno dopuštamo proizvodnju i prodaju jednokratnih vapeova. Ako EU zaista želi prednjačiti u borbi protiv otpada i resursne neefikasnosti, tada je jedini logičan korak njihova zabrana.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Berlinska robna kuća NochMall postavlja nove standarde u održivoj kupovini

NochMall je prva robna kuća rabljene robe u Berlinu, ali i puno više od toga. Ovdje se na više od 2000 četvornih metara ne prodaju samo namještaj, odjeća, kućanski uređaji i razne potrepštine za kućanstvo, igračke, knjige i još mnogo toga – čak oko 30 000 artikala koji čekaju drugi život u novom domu, već se organiziraju brojne radionice, a Berlinčani educiraju o kružnom gospodarstvu i sprječavanju nastanka otpada.

Zbog nedovoljnog recikliranja u austrijskim kućanstvima skrivene vrijedne sirovine

Prodajte, donirajte, odložite ili reciklirajte! Austrijske tvrtke za gospodarenje otpadom pozivaju stanovništvo na veliko čišćenje. Nedavno istraživanje VOEB-a pokazuje da 80 posto Austrijanaca čuva odjeću, mobitele, dječje igračke ili kućanske aparate iako im više nisu potrebni. Kružno gospodarstvo tako gubi vrijedne sirovine.

Austrija prednjači u odvajanju organskog otpada, ali posao još nije gotov

Hitna potreba za održivijim načinom života i promjenom individualnih navika može potaknuti značajne pozitivne promjene za okoliš. Nigdje to nije očitije nego u Austriji u kojoj, prema nedavnom istraživanju Udruženja austrijskih tvrtki za gospodarenje otpadom (VOEB), čak 74 posto stanovništva odvaja svoj biootpad doprinoseći time zaštiti klime i obnavljanju tla.

Kako električne četkice za zube potiču krizu EE otpada

Električne četkice za zube postale su uobičajene u današnjim kupaonicama, a prema proizvođačima i trgovcima osiguravaju čišće zube i savršenu oralnu higijenu. No, ispod njihovog sve elegantnijeg dizajna krije se još jedan velik ekološki problem. Svake godine baci ih se na milijune pa ovi mali uređaji potiho doprinose globalnoj krizi EE otpada, pokrećući hitna pitanja o ekološkom dizajnu, odlaganju i kružnom gospodarstvu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER