Milano uvodi popuste za mlađe od 30 godina, knjižare i trgovine bez ambalaže
Gradsko vijeće Milana odobrilo nove cijene za uslugu prikupljanja komunalnog otpada u 2025.
U ponedjeljak 28. travnja Gradsko vijeće Milana odobrilo je nove cijene za uslugu prikupljanja komunalnog otpada (Tari) za 2025. godinu, s prosječnim smanjenjem od 10 posto u odnosu na prethodnu godinu. Time se nastavlja trend smanjenja naknada koji traje od 2021. pa je ukupno smanjenje u tom razdoblju doseglo 13,5 posto.
Ova mjera, kažu u Gradu Milanu, rezultat je učinkovitijeg gospodarenja otpadom, boljih organizacijskih modela i ulaganja u infrastrukturu. Odluka o smanjenju cijena za uslugu prikupljanja komunalnog otpada (Tari) za 2025. godinu donijeta je na sjednici Gradskog vijeća Milana, održanoj u ponedjeljak 28. travnja, a predviđa prosječno smanjenje za 10 posto u odnosu na 2024. godinu.
Niže cijene za mlade i odgovorne
Uz opće smanjenje cijene usluga, posebne pogodnosti uvedene su za dvije kategorije koje simboliziraju održiviju i društveno angažiraniju metropolu — mlade i kvartovske poduzetnike s vizijom.
Za više od 20 000 milanskih stanova u kojima žive studenti i zaposlenici mlađi od 30 godina, već postojeće olakšice dodatno su proširene: bit će im odobreno još 25 posto popusta na varijabilni dio naknade. Primjerice, samac u stanu od 40 m² plaćat će oko 100 eura, dok će četveročlana obitelj u stanu od 90 m² plaćati oko 290 eura godišnje.
Manje otpada, manji računi!
Podršku dobivaju i kvartovske knjižare — one koje ne žive od prodaje svjetskih bestselera, već promiču raznoliku i nezavisnu literaturu te uz nove nude i rabljene knjige. Njima se odobrava popust od 15 posto na varijabilni dio naknade, kao i trgovinama koje prodaju proizvode bez ambalaže, u rinfuzi, potiču upotrebu višekratnih spremnika i sustav povratne ambalaže. Ovo posljednje nije slučajno — proizašlo je iz prijedloga skupine zastupnika Europa Verde u Gradskom vijeću Milana, kao poticaj za smanjenje otpada i jačanje lokalne kulturne ponude.
Za poduzetnike, smanjenje Tari naknade iznosi tri posto u odnosu na 2021. godinu, a dodatni poticaji idu onima koji aktivno doprinose smanjenju ambalažnog otpada, posebice plastike. Riječ je o jednom od najkonkretnijih primjera fiskalnog poticanja održivog poslovanja u velikom europskom gradu.
- U Gradu Milanu ističu kako je ova mjera rezultat učinkovitijeg gospodarenja otpadom, boljih organizacijskih modela i ulaganja u infrastrukturu, a tvrtka AMSA S.p.A. se u svom poslovanju sve više oslanja na električna vozila. © AMSA S.p.A.
Tko prikuplja i zbrinjava otpad u Milanu?
Gradska čistoća u Milanu u rukama je tvrtke AMSA S.p.A. (Azienda Milanese Servizi Ambientali), društva u sklopu Grupe A2A. Temeljem ugovora s Gradom Milanom, usluge uključuju prikupljanje otpada „od vrata do vrata“ i u reciklažnim dvorištima, pražnjenje uličnih koševa, prikupljanje odbačenog otpada, ali i pranje javnih i održavanje zelenih površina.
Razvrstani otpad (papir, plastika, staklo) šalje se na daljnju obradu i reciklažu, dok se miješani otpad termički obrađuje u postrojenju Silla2, smještenom na sjeverozapadnom rubu grada, u blizini Figina.
Grad koji zna povezati naknade, ponašanje i ciljeve
Iako je smanjenje naknade odlična vijest, važnija je poruka koja stoji iza toga: u Milanu su nagrađuju odgovorno ponašanje, inovativni poslovni modeli i održivost!
Možda je vrijeme da se i drugi gradovi zapitaju — zašto bi knjižara na rubu egzistencije ili trgovina s lokalnim proizvodima plaćala jednako kao i lanac koji dnevno stvara tone nepotrebnog ambalažnog otpada? Milano već duže vrijeme ozbiljno shvaća kružno gospodarstvo, a nove cijene za 2025. godinu samo su još jedan dokaz da održivost ne mora ostati tek na razini slogana.
Stjepan Felber | Ekovjesnik