Monopol nad otpadom? Udruga Ekologija grada upozorava na nepravilnosti u sustavu gospodarenja ambalažom

Redakciji Ekovjesnika dostavljeno je priopćenje udruge Ekologija grada, u kojem se upozorava na moguće negativne posljedice novog modela gospodarenja ambalažnim otpadom u Republici Hrvatskoj.

Kako bismo osigurali objektivno i informirano izvještavanje, zatražili smo očitovanje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) o navodima iznesenima u priopćenju. Odgovor ćemo objaviti čim ga zaprimimo.

Zbog važnosti teme za širu javnost, gospodarstvo i zaštitu okoliša, priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:

Stop centralizaciji otpada! Monopol u gospodarenju ambalažom prijeti tržištu, okolišu i pravnoj državi

„Udruga Ekologija grada ovim putem želi upozoriti javnost na ozbiljne nepravilnosti i štetne učinke trenutnog modela gospodarenja ambalažnim otpadom u Republici Hrvatskoj, koji se provodi temeljem Pravilnika o ambalaži (NN 137/2023), Uredbe o naknadama u gospodarenju otpadom (NN 137/2024) te s njima povezanih provedbenih akata.

Uvođenjem novog modela upravljanja ambalažnim otpadom – osobito papirom i kartonom – Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost postao je centralni upravljač svim tokovima ambalažnog otpada. Taj otpad se potom prodaje isključivo jednom otkupljivaču, društvu DS Smith Belišće d.o.o., po cijeni nižoj od aktualne tržišne cijene.

Što to znači u praksi? Više od 270 domaćih poduzeća s važećim dozvolama za obradu papira i kartona izbačeno je iz sustava. Trgovački lanci i drugi subjekti koji su ulagali u opremu i infrastrukturu za sortiranje otpada više ne smiju raspolagati ambalažnim otpadom koji sami generiraju. Sirovina se preusmjerava jednom otkupljivaču, čime se stvara monopol i ograničava tržišno natjecanje. DS Smith preuzima samo 3–4 vrste papira od preko 50 postojećih klasifikacija, čime se gomila otpad za koji nitko ne odgovara.

Zašto je to važno za sve nas?

Ovakav model ozbiljno krši temeljna pravna i ekonomska načela:

  • Ograničava se pravo vlasništva i pravo raspolaganja otpadom bez naknade, što je suprotno Ustavu RH (članci 48. i 50.).
  • Ugrožava se sloboda poduzetništva (članak 49. Ustava), jer brojnim legalnim oporabiteljima više nije omogućeno zakonito poslovanje.
  • Favorizira se jedan gospodarski subjekt, dok se svi drugi diskriminiraju, što je protivno Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja.
  • Sustav je neskladan s pravom Europske unije, jer ograničava slobodno kretanje robe i usluga, suprotno člancima 34. i 56. UFEU-a i Direktivi 94/62/EZ.

Pozivamo javnost da ne šuti.

Ovo nije samo pitanje otpada – ovo je pitanje pravde, ravnopravnosti i zdravog tržišta. Kada se sirovina poput papira, koju mnogi prerađivači mogu iskoristiti, prisilno oduzima bez tržišnih kriterija, svi gubimo: i poduzetnici, i okoliš, i građani.

Ovakva odredba već ima štetne posljedice za gospodarenje otpadom, jer demotivira lokalne samouprave da se bave ovim segmentom zbrinjavanja otpada. Na taj način strada okoliš, jer udio ambalaže koji se ne zbrinjava raste, a dio završava i na divljim odlagalištima koje predstavljaju glavni izvor ugroze okoliša otpadom u Hrvatskoj. Na taj se način, također, ugrožava funkcioniranje tvrtki za gospodarenje otpadom na kojima u velikoj mjeri počiva sustav – jer ispunjenje ciljeva zadanih nacionalnim planom gospodarenja otpadom poprilično kasni.

Zahtijevamo od nadležnih institucija – prvenstveno Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja – žurne izmjene propisa kako bi se:

  • svim registriranim oporabiteljima omogućio ravnopravan pristup sirovini,
  • spriječila centralizacija i monopolizacija tržišta,
  • uklonile diskriminatorne prakse,
  • i osigurala usklađenost s hrvatskim i europskim pravom.

U protivnom, bit ćemo primorani pokrenuti ustavnosudski postupak te obavijestiti Europsku komisiju zbog povrede prava Unije. Ovo je trenutak da se građani, poduzetnici i institucije ujedine u zaštiti javnog interesa, okoliša i tržišne pravednosti.“

Priopćenje potpisuje Josip Pavlović, predsjednik Udruge Ekologija otpada.

DS Smith Belišće d.o.o. jest jedan od najvećih prerađivača papira u Hrvatskoj, no prema dostupnim informacijama, nije službeno potvrđeno da ima ekskluzivno pravo otkupa ambalažnog otpada. Ako se u praksi doista događa takva koncentracija, to bi moglo predstavljati zabrinjavajući tržišni presedan.

Također, brojke navedene u priopćenju trenutačno nisu potvrđene službenim podacima Ministarstva ili Fonda, no poznato je da su novi pravilnici promijenili način prikupljanja i distribucije ambalažnog otpada, što može utjecati na pristup sirovini za brojne manje tvrtke.

Europska pravna stečevina, posebice Direktiva 94/62/EZ o ambalaži i ambalažnom otpadu, naglašava važnost tržišnog natjecanja i jednakog pristupa. Svako postupanje koje favorizira jednog subjekta moglo bi biti sporno u kontekstu prava tržišta EU-a, no konačnu ocjenu donose nadležna tijela – nacionalna i europska.

U svakom sustavu gospodarenja otpadom ključno je da isti bude pravedan, transparentan i održiv – kako za okoliš, tako i za sve koji u njemu sudjeluju.

 

VEZANE VIJESTI

U Rimu pokrenuta kampanja „Voli papir i karton“

Mnogi Rimljani ovih se blagdana pitaju što predstavljaju dvije goleme kutije u ulici Via Cola di Rienzo u središtu grada i u trgovačkom centru Maximo na Via Laurentini. Riječ je o instalacijama osmišljenim za kampanju „AMA carta e cartone“, koju su zajedno pokrenuli Grad Rim, komunalno poduzeće AMA S.p.A. i nacionalni konzorcij Comieco za oporabu i recikliranje ambalaže na bazi celuloze.

Novi spremnici olakšavaju recikliranje kartona

Métropole Aix-Marseille-Provence testira nove spremnike za karton i postavlja ih diljem grada Marseillea kako bi se olakšalo prikupljanje kartonskih kutija i recikliranje kartona.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER