Novo istraživanje Eurobarometra potvrđuje očekivanja u pogledu snažnijeg, neovisnijeg i otpornijeg EU-a

Novo istraživanje odražava mišljenja i očekivanja građana EU-a uoči skorih europskih izbora

Najnovije istraživanje Eurobarometra, objavljeno 23. svibnja 2024., pokazuje da Europljani žele da EU bude snažniji i neovisniji, posebno s obzirom na trenutačne globalne probleme, ali i da optimističnije gledaju na budućnost.

Više od tri četvrtine Europljana (77 %) podržava zajedničku obrambenu i sigurnosnu politiku država članica EU-a, a 71 % slaže se da EU treba ojačati svoje kapacitete za proizvodnju vojne opreme. Usto se 69 % građana EU-a izjasnilo za zajedničku vanjsku politiku država članica. Više od dvije trećine građana slaže se da je EU mjesto stabilnosti u turbulentnom svijetu (67 %) te da EU ima dovoljnu moć i dovoljno instrumenata za obranu gospodarskih interesa Europe u globalnom gospodarstvu (69 %), navodi se u priopćenju Europske komisije nakon objavljivanja rezultata istraživanja Eurobarometra br. 101.

Europljani smatraju da su srednjoročno prioritetna područja djelovanja EU-a sigurnost i obrana (34 %) te odmah zatim klima i okoliš (30 %). Na trećem je mjestu zdravlje (26 %), a na četvrtom su gospodarstvo i migracije (oboje po 25 %). Istodobno gotovo polovina (46 %) svih građana smatra da će kratkoročno najveći pozitivan učinak na njihov život imati osiguravanje mira i stabilnosti, zatim osiguravanje opskrbe i zaliha za prehranu, zdravlje i industriju u EU-u (28 %), otvaranje više radnih mjesta te upravljanje migracijama (26 %).

Kontinuirana velika potpora odgovoru EU-a na rat u Ukrajini

Uslijed ruske ratne agresiije na Ukrajinu 87 % građana podržava pružanje humanitarne pomoći ljudima pogođenima ratom, a njih 83 % podržava prihvat osoba koje bježe od rata u EU. Nadalje, 72 % građana podržava gospodarske sankcije protiv ruske vlade, poduzeća i pojedinaca, a 70 % slaže se s pružanjem financijske potpore Ukrajini. Uz to se 60 % ispitanika slaže da EU Ukrajini dodijeli status zemlje kandidatkinje te da financira kupnju i isporuku vojne opreme Ukrajini.

Od najnovijih kriza, na predodžbu građana EU-a o budućnosti najviše je utjecala ruska invazija na Ukrajinu (42 %), zatim pandemija i druge zdravstvene krize (34 %) pa gospodarska i financijska kriza (23 %).

Na popisu od 15 problema s kojima se suočava EU rat u Ukrajini smatra se jednim od dva najveća, s 35 %, što je za sedam postotnih bodova više nego prošlog studenog. Slijede useljavanje (24 %), međunarodna situacija (22 %) i inflacija (19 %). Inflacija se i dalje najčešće navodi kao problem s kojim se zemlje suočavaju, u 38 % slučajeva, ali to je za šest postotnih bodova manje nego u prethodnom istraživanju.

Raste optimizam u pogledu gospodarstva

Dojam o stanju europskog gospodarstva poboljšao se od jeseni 2023. pa 47 % ispitanika sad smatra da je stanje „dobro”, što je najviša ocjena od 2019. Velik broj građana (45 %) smatra da će gospodarsko stanje u Europi u sljedećih 12 mjeseci ostati stabilno. Pozitivan trend vidljiv je i iz kontinuirano visoke potpore euru, u EU-u u cjelini (70 %) i u europodručju (78 %).

Pozitivna predodžba o EU-u i građanstvu EU-a

Uoči europskih izbora gotovo tri četvrtine ispitanika (74 %) izjavilo je da se osjećaju građanima EU-a, što je ponovno najviši broj u više od dva desetljeća. Povrh toga, 62 % građana, nešto više nego u prethodnom istraživanju, iz jeseni 2023., optimistično je u pogledu budućnosti EU-a. Povećalo se i povjerenje u EU, što je izrazilo 49 % ispitanika, dok povjerenje u nacionalne vlade ima njih 33 %.

Gotovo 60 % građana EU-a zadovoljno je načinom na koji demokracija funkcionira u EU-u (57 %) i u njihovoj zemlji (58 %). 

Standardno istraživanje Eurobarometra br. 101 (proljeće 2024.) provedeno je od 3. do 28. travnja 2024. u 27 država članica EU-a, a ukupno je intervjuirano 26 399 građana EU-a.

 

VEZANE VIJESTI

SCF bi mogao grijati 20 milijuna energetski siromašnih kućanstava!

Nova studija Europskog ureda za okoliš (European Environmental Bureau – EEB), provedena u suradnji s konzultantskom kućom LCP Delta, pokazuje kako bi se korištenjem samo trećine sredstava iz Socijalnog klimatskog fonda (SCF) moglo subvencionirati više od 20 milijuna dizalica topline diljem Europske unije do 2032.

Geopolitička situacija glasanje na europskim izborima čini još važnijim

Posljednje istraživanje Eurobarometra Europskog parlamenta prije izbora u lipnju otkriva sve veću zabrinutost građana trenutačnim geopolitičkim okolnostima. Šest od 10 ispitanika (60 % u EU-u te 61 % u Hrvatskoj) iskazuje interes za EU izbore, a europska obrana i sigurnost za građane je sve važnija tema. Jačanje gospodarstva i otvaranje novih radnih mjesta (46 %) te borba protiv siromaštva i društvene isključenosti (45 %) prioritetna su pitanja za birače u Hrvatskoj.

Dan Europe: Osvijetljeni spomenici u gradovima diljem EU-a

U sklopu obilježavanja Dana Europe, više od 60 gradova u EU državama članicama osvijetlilo je spomenike i prepoznatljive lokacije simbolima EU-a kako bi - mjesec dana uoči europskih izbora - poslali poruku zajedništva.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER