Kako nas zavaravaju online kalkulatori fotonaponskih sustava

Prodaja magle pod suncem? Prema izračunima online kalkulatora FN sustava rezultati samodostatnosti variraju između 76 i 99 posto, pokazuje analiza berlinskih istraživača.

Istraživači Sveučilišta primijenjenih znanosti u Berlinu otkrili su da se izračunate razine samodostatnosti različitih online kalkulatora FN sustava razlikuju za više od 20 postotnih bodova i to pod identičnim uvjetima. U većini slučajeva, ovi izračuni viši su od vrijednosti koje zapravo postižu obiteljske kuće s fotonaponskim sustavima i baterijskim sustavima za pohranu energije. Osim toga, često se manipulira i podacima o razdoblju amortizacije FN sustava, ističe se u analizi HTW Berlin.

Dok Europska unija (barem deklarativno) stremi klimatskoj neutralnosti i energetskoj samodostatnosti, tržište solarnih sustava raste, a s njim se povećava i broj besplatnih online alata namijenjenih za izračun solarnog potencijala i stupnja samodostatnosti za sve one koji svoje kućanstvo žele opremiti krovnim fotonaponskim sustavom i baterijskim sustavom za pohranu energije.

Potražnja za privatnim fotonaponskim sustavima trenutačno je u Njemačkoj naglo pala, a s njom pada i broj prodanih sustava za pohranu energije. Međutim, to ne sprječava brojne ponuđače da se u borbi za klijente služe određenim „kreativnim rješenjima“.

Jedno od tih „rješenja“ upravo su online kalkulatori za izračun stupnja energetske samodostatnosti kućanstava opremljenih solarnim panelima i spremnicima energije. No, što ako su ti alati – nepouzdani?

Zavaravajući rezultati izračuna

Upravo to pokazuje nova analiza Sveučilišta primijenjenih znanosti u Berlinu (Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin - HTW Berlin), koje je u okviru istraživačkog projekta „PV.plug-inTools“, uz financiranje Instituta za primijenjena istraživanja Berlin (IFAF), razvilo vlastiti simulator solarne energije koji se može priključiti na mrežu.

Istraživačka grupa HTW Berlin za solarne sustave s baterijskom pohranom energije otkrila je da se procijenjeni stupanj samodostatnosti za isti sustav razlikuje i do 23 postotna boda – ovisno o kalkulatoru koji se koristi! Dakle, za istu konfiguraciju neki će vam alat obećati 76 %, dok će vam drugi podariti gotovo božanskih 99 % neovisnosti o elektroenergetskoj mreži. Zvuči predobro da bi bilo istinito? Upravo tako jer – nije!

„Posljednjih godina povećao se broj online alata koji pružaju sumnjive rezultate izračuna“, objavio je prošlog tjedna HTW Berlin. „Takve utopijske vrijednosti ne mogu se postići u praksi i stvaraju pretjerano visoka očekivanja korisnika“, objašnjava Michaela Zoll, znanstvena suradnica u istraživačkoj skupini za solarne sustave na HTW Berlin.

Primjerice, MVV-ov fotonaponski kalkulator izračunava stupanj samodostatnosti od 99 posto za krovni fotonaponski sustav snage 10 kW i kućni sustav za pohranu energije od devet kWh s godišnjom potrebom za električnom energijom od 5000 kWh.

To je zabrinjavajuće jer mnogi građani svoje investicijske odluke temelje na tim rezultatima. Za usporedbu, kalkulatori HTW Berlin i IBC Solar za isti sustav pokazuju stupanj samodostatnosti od 76 posto.

Ali to nije sve. U mnogim alatima proizvoljno se pretpostavlja i visok porast cijene električne energije od pet posto godišnje, čime se dodatno uljepšava isplativost kućnog spremnika energije. A znamo kako to ide – čim investitoru brojke izgledaju lijepo, ruka lakše poseže za novčanikom.

Inicijativa za „pouzdane solarne kalkulatore“

Srećom, berlinski istraživači ne staju samo na kritici. S obzirom na svoje rezultate, pokrenuli su inicijativu za kvalitetu kalkulatora solarne energije u suradnji s njemačkim Društvom za solarnu energiju (Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie - DGS) i Udruženjem za poticanje solarne energije (Solarenergie-Förderverein Deutschland - SFV), kako bi se postavili minimalni standardi za tzv. „pouzdane solarne kalkulatore“. Jer ako već digitalni alati oblikuju investicijske odluke građana, oni moraju biti transparentni i utemeljeni na stvarnim, razumljivim i provjerenim podacima.

Za razliku od marketingom opijenih prodavača energije iz sunca, berlinski istraživači uspoređuju svoje kalkulacije s podacima iz stvarnog života – konkretno s rezultatima dviju obiteljskih kuća koje postižu razinu samodostatnosti od 77 posto.

Istraživači HTW-a također nude svoju podršku programerima alata. „Konkretno, podržavamo energetsku industriju preporukama o odabiru ulaznih podataka i transparentnoj prezentaciji rezultata i pretpostavki izračuna“, kaže Johannes Weniger, programer simulatora solarne energije HTW Berlin i drugih online alata.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

20 milijuna kuna za proizvodnju energije na krovovima kuća

FZOEU je objavio Javni poziv za sufinanciranje fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama. Programom su obuhvaćeni sustavi priključeni na mrežu, ali i „off grid“ sustavi, a ovisno o lokaciji se za sustav i stručni nadzor može dobiti 40, 60 ili 80 posto sufinanciranja, odnosno maksimalno do 75.000 kuna.

20 milijuna kuna za proizvodnju energije na krovovima kuća

FZOEU je objavio Javni poziv za sufinanciranje fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama. Programom su obuhvaćeni sustavi priključeni na mrežu, ali i „off grid“ sustavi, a ovisno o lokaciji se za sustav i stručni nadzor može dobiti 40, 60 ili 80 posto sufinanciranja, odnosno maksimalno do 75.000 kuna.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER