NASA prati topljenje snijega kako bi poboljšala upravljanje vodom
Zahvaljujući naprednom radaru visoke preciznosti i letovima iznad američkih planina, NASA prikuplja ključne podatke o količini i vremenu topljenja snijega – resursa koji sve više ovisi o promjenama klime
U okviru znanstvene misije DUST posvećene praćenju vode, jednog od najdragocjenijih resursa na Zemlji, NASA je u ožujku provela seriju istraživačkih letova nad planinskim lancima zapadnog dijela SAD-a. Pritom je korišten poseban radar visoke preciznosti (UAVSAR), postavljen na zrakoplov C-20A, čime su zabilježeni podaci o sezonskom snježnom pokrivaču i količini vode koju sadrži.
Za američki Zapad, gdje otopljeni snijeg iz planina čini vitalni izvor pitke vode, ali je i pokretač hidroelektrana i poljoprivredne proizvodnje, ovakva istraživanja nisu luksuz već potreba. Promjene vremenskih obrazaca i topliji zimski mjeseci sve više utječu na količinu i trajanje snježnog pokrivača, što izravno ugrožava predvidivost dostupnosti vode.
„Sezonski snijeg ključan je resurs, ne samo za opskrbu vodom i proizvodnju električne energije, već i za višemilijunske poljoprivredne i turističke industrije“, izjavila je Starr Ginn, voditeljica projekta pri NASA-inom istraživačkom centru Armstrong u Kaliforniji.
Misija nazvana DUST (Dense UAVSAR Snow Time) fokusirala se na područje Sierra Nevade u Kaliforniji i gorja Stjenjak (Rocky Mountains) u Idahu, a njezini rezultati omogućit će precizniju procjenu tzv. ekvivalenta snježne vode (Snow water equivalent - SWE) – podatka koji pokazuje koliko će vode nastati otapanjem snijega.
Zahvaljujući iznimno preciznim rutama letova i platformi za automatsko navođenje (Platform Precision Autopilot - PPA), zrakoplov C-20A mogao je „kositi“ planinske krajolike s milimetarskom preciznošću – što će mnogim inženjerima vodnog gospodarstva poslužiti za preciznije upravljanje vodnim resursima u budućnosti.
„Pokušavamo odrediti optimalni vremenski prozor za prikupljanje podataka o snijegu, kako bismo bolje procijenili dostupnost slatke vode i poboljšali upravljanje našim akumulacijama“, istaknuo je znanstvenik Shadi Oveisgharan iz NASA-inog laboratorija za mlazni pogon (JPL) u Kaliforniji.
U uvjetima sve nepredvidivijih vremenskih i sezonskih obrazaca, ovakve tehnologije i modeli mogu pomoći ne samo SAD-u već i drugim planinskim regijama svijeta – od Alpa do Karpata – gdje topljenje snijega i dalje igra ključnu ulogu u opskrbi vodom.
U Europskoj uniji sličnu ulogu u praćenju snježnih uvjeta i vodnih resursa ima program Copernicus, posebno kroz satelite Sentinel-1 i Sentinel-2, koji omogućuju kontinuirano praćenje snježnog pokrivača, razine vode u rijekama te klimatskih promjena. Podaci prikupljeni kroz Copernicus služe brojnim javnim i znanstvenim institucijama diljem Europe za bolje upravljanje prirodnim resursima, zaštitu okoliša i prilagodbu klimatskim promjenama.
U vremenu kada su i snijeg i voda sve rjeđe pouzdani resursi, kombinacija precizne tehnologije, znanosti i pravovremenih odluka mogla bi postati presudna za otpornost cijelih regija – s obje strane Atlantika.
Ekovjesnik