Njemačka razmatra uvođenje besplatnog javnog prijevoza kao odgovor na lošu kvalitetu zraka

Onečišćenje zraka

U utorak je u njemačkim medijima objavljeno kako se u pet njemačkih gradova pokreće pilot projekt besplatnog javnog prijevoza s ciljem rješavanja problema onečišćenja zraka.

Gradovi koji će biti obuhvaćeni ovim pilot projektom su bivši glavni grad Zapadne Njemačke, Bonn, zatim Essen, Reytlingen, Mannheim i Herrenberg. Gradske uprave odabranih gradova početkom ovog tjedna još nisu zaprimile službenu obavijest o provođenju projekta, a informaciju o tome jedino je tijekom proteklog vikenda dobio gradonačelnik Bonna Ashok Sridharan.

Još je nepoznato kako će se navedeni gradovi nositi s troškovima besplatnih usluga i hoće li to značiti uvođenje novih tehnologija u javnom prijevozu. Većina javnog prijevoza njemačkih gradova zasniva se na autobusima na dizelski pogon, a glavno pitanje pri provođenju ovog pilot projekta bit će njegova cijena, jer prodaja autobusnih karata trenutno pokriva tek polovicu ukupnih troškova.

Povjerenik Europske komisije za okoliš, pomorstvo i ribarstvo Karmenu Vella već je službeno upozorio Njemačku zbog neuspješnog rješavanja problema emisija ugljikovog dioksida (CO2) i dušikovog oksida (N2O), a Bruxelles je Njemačkoj i još nekolicini zemalja članica EU odredio rok za donošenje plana za poboljšanje kvalitete zraka. U protivnom, Europska komisija će slučaj predati Europskom sudu pravde.

Njemačka i dalje intenzivno koristiti ugljen i vjerojatno neće ispuniti svoje ciljeve o smanjenju emisija do 2020. godine.

New Europe / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Školske ulice smanjile onečišćenje dušikovim dioksidom u prosjeku do 30 posto

Eksperimentalno pokrenut u sklopu provedbe mjera fizičkog distanciranja tijekom pandemije koronavirusa i s ciljem smanjenja onečišćenja zraka, program „Školske ulice“ („Rues aux écoles“) postiže izvrsne rezultate. Osim osiguranja sigurnog kretanja i boravka djece u prostoru ispred škola i dječjih vrtića te dodatnog ozelenjivanja javnog prostora, programom je postignut velik napredak u smanjenju onečišćenja zraka.

Kvaliteta zraka nastavlja se poboljšavati, ali standardi EU-a još nisu u potpunosti postignuti

Unatoč postupnom smanjenju, onečišćenje zraka u Europi i dalje ostaje najveći zdravstveni rizik. Krajem 2024. na snagu je stupila nova EU Direktiva o kvaliteti zraka i čišćem zraku za Europu kako bi se smanjili rizici uzrokovani onečišćenjem zraka, a Europska agencija za okoliš (EEA) upravo je objavila analizu najnovijih službeno prijavljenih koncentracija za 2023. i 2024. u odnosu na trenutačne i buduće (2030.) granične vrijednosti EU-a, kao i strože razine smjernica SZO-a.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER