Predstavljanje Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci
Primarni cilj Centra za genetičku edukaciju je genetičko opismenjivanje zajednice
U četvrtak 10. prosinca u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održat će se predstavljanje Centra za genetičku edukaciju (GENRi) koji je pokrenut pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci
S obzirom na preporučene epidemiološke mjere zaštite od korona virusa, promocija će biti održana u hibridnom obliku. Počet će u 11.00 sati i moći će se pratiti online na poveznici koja će biti aktivna od 10:50 sati ili putem platforme YouTube.
Centar za genetičku edukaciju osnovan je 2020. godine s osnovnim ciljem podizanja razine genetičke pismenosti u liječnika koji nisu specijalisti medicinske genetike i drugih zdravstvenih djelatnika, ali i opće populacije, prvenstveno pacijenata i njihovih obitelji.
U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke skupu će se obratiti:
- Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke,
- Saša Ostojić, predstojnik Zavoda za medicinsku biologiju i genetiku Medicinskog fakulteta u Rijeci,
- Nina Pereza, voditeljica Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci,
- Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci,
- Goran Hauser, dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci,
- Alen Ružić, ravnatelj KBC Rijeka,
- Vladimira Vuletić, zamjenica ravnatelja KBC Rijeka i predstojnica Klinike za neurologiju,
- Jelena Roganović, predstojnica Klinike za pedijatriju KBC Rijeka.
- Herman Haller, predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC Rijeka.
- Gaia Bellesi, predsjednica CroMSIC-a
Video vezom i video porukama skupu će se obratiti:
- Vili Beroš, ministar zdravstva Republike Hrvatske,
- Zlatko Komadina, župan Primorsko-goranske županije,
- Borut Peterlin, predsjednik Europskog društva za humanu genetiku,
- Sanja Musić Milanović, voditeljica Službe za promicanje zdravlja, HZJZ,
- Vlasta Zmazek, predsjednica Hrvatskog Saveza za rijetke bolesti,
Osnovni cilj Centra za genetičku edukaciju bit će ostvaren kroz znanstvena istraživanja, edukativno i stručno djelovanje. Sva znanstvena istraživanja bit će usmjerena unaprjeđenju edukacije, čime će biti omogućeno stjecanje znanja, vještina i stavova šire i stručne javnosti prema medicinskoj genetici. Kroz stručno djelovanje i uspostavljanje suradnje s ekspertnim centrima u Europi i svijetu, Centar će aktivno sudjelovati u unaprjeđenju genetičke edukacije sudjelovanjem i organiziranjem stručnih skupova. Medicinska genetika jedna je od najbrže razvijajućih medicinskih specijalizacija, a genetičko opismenjivanje zajednice kao primarni cilj Centra za genetičku edukaciju, originalni je koncept osuvremenjivanja javnozdravstvenih planova promicanja zdravlja, prevencije te ranog otkrivanja bolesti.
Velika podrška akademske zajednice i struke
Osnivanje Centra za genetičku edukaciju dobilo je i veliku podršku akademske zajednice, koju su iskazali voditelj Kliničkog instituta za genomsku medicinu Univerzitetskog medicinskog centra Ljubljana i predsjednik Europskog društva za humanu genetiku Borut Peterlin, rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija te dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci Goran Hauser.
Možda najveće koristi od ulaganja i istraživanja medicinske genetike ima upravo sama struka, kao temeljni korisnik Centra za genetičku edukaciju kroz doprinosu Centra osnaženju ideje stvarnog ožitvorenja Sveučilišne bolnice i neraskidive isprepletenosti edukacije, struke i znanosti
Centar je već proveo niz aktivnosti – od provođenja istraživanja do pokretanja izrade edukativnih igračaka. Tako su rezultati prvog istraživanja o utjecaju edukacije na promjenu stava prema medicinskoj genetici, provedenog među riječkim studentima medicine, objavljeni u prestižnom i klinički najvažnijem časopisu iz medicinske genetike „European journal of human genetics“. Također, Centar je dobio priliku prvi u svijetu izraditi tematski broj o važnosti genetičke edukacije u medicini u suradnji s medicinskim časopisom „Frontiers in genetics“. Sljedeće istraživanje uključuje ispitivanje znanja, stavova i ponašanja vezanih uz medicinsku genetiku kod liječnika koji nisu specijalisti medicinske genetike, a koji skrbe o pacijentima s genetičkim poremećajima. Trenutno se u suradnji sa studentskom udrugom CroMSIC i tvrtkom za izradu edukativnih igračaka Linit Desing provodi projekt „Postani student – genetički edukator“.
Iduće godine trebale bi započeti radionice, s pratećim slikovnicama i didaktičkim igračkama, o osnovama genetike za djecu predškolske dobi, koja bi educirale o osnovnim podacima o genetici, ali i ukazivale na poštivanje različitosti, ali i života općenito.Nakon što je već pripremljena „Slagalica nasljeđa“, priručnik za opismenjavanje iz medicinske genetike namijenjen liječnicima, studentima i pacijentima, kojeg su napravili studenti Medicinskog fakulteta u Rijeci, sada slijedi prijevod priručnika na strane jezike i izrada zabavnog interaktivnog online sučelja. Trenutno se izrađuje poslijediplomski specijalistički studij „Genomska medicina“, tek treći takav u svijetu, a planira se i organizacija prvog europskog kongresa iz genetičke edukacije u medicini.
Ekovjesnik