Bečka knjižnica otvorila digitalnu čitaonicu želja

Digitalna ponuda knjižnice raste svakog dana

Knjižnica u bečkoj gradskoj vijećnici proširuje svoju digitalnu ponudu: do 2025. godine čak 500.000 dokumenata o povijesti i kulturi Beča bit će dostupno online

Mjere zatvaranja koje su donesene uslijed pandemije koronavirusa jasno su pokazale koliko je važan razvoj digitalizacije. Stoga je i Bečka knjižnica, koja se nalazi u bečkoj gradskoj vijećnici, i nakon popuštanja mjera za borbu protiv trenutne pandemije odlučila nastaviti digitalizaciju svoje knjižnične građe – prvenstveno s namjerom da austrijskim znanstvenicama i znanstvenicima omogući online pristup dokumentima koji su im potrebni za njihova istraživanja.

Tako, primjerice, tamošnji Središnji meteorološki zavod trenutačno pretražuje knjižničnu građu za pismima i dnevnicima u kojima se spominju vremenske prilike da bi istražio ljudsko poimanje vremena. Cilj je u budućnosti ostvariti još više takvih suradnji na području humanističkih i kulturnih znanosti, ali i šire. A u sklopu projekta „Bečka knjižnica ON AIR“ u narednim su mjesecima planirani i razni online eventi, izložbe i predavanja za razmjenu znanja o kulturi i povijesti grada Beča.

Dosad je digitalizirano preko 120.000 dokumenata, zapisa, knjiga i fotografija, a do 2025. ta bi brojka trebala porasti na čak 500.000. Za digitaliziranje se primjenjuje aplikacija za prepoznavanje teksta na osnovi umjetne inteligencije koja je osmišljena u suradnji sa Sveučilištem u Innsbrucku. A da bi pretraživanje i pregledavanje dokumenata bilo što jednostavnije, nedavno je i redizajnirana web-stranica knjižnice www.digital.wienbibliothek.at gdje je moguće pretraživati dokumente iz dvanaest tematskih područja.

  • Knjižnica se nalazi u bečkoj gradskoj vijećnici / Pixabay

Da bi se zahtjevi za digitaliziranje pojedinih tekstova mogli što brže obraditi, uspostavljena je i takozvana „čitaonica želja“Lesesaal der Wünsche. Prema načelu „Vi zaželite, mi digitaliziramo“ svi zainteresirani putem posebnog obrasca mogu kratko objasniti cilj svog istraživanja kako bi ubrzo nakon toga dobili pristup relevantnim izvorima u digitalnom obliku.

„Upravo za Bečku knjižnicu u gradskoj vijećnici, koja sadrži više jedinstvenih zbirki, digitalizacija predstavlja ključnu zadaću“, naglasila je ravnateljica knjižnice, Anita Eichinger, objasnivši da se samo tamo može dobiti uvid u fantastično nasljeđe bečkih pjesnika, skladatelja i kulturnjaka. Digitalna ponuda knjižnice svakog dana raste te će se u narednim godinama postupno pretvoriti u digitalnu knjižnicu koja omogućuje samostalnu posudbu dokumenata iz bečke kulturne povijesti.

Time bi se Bečka knjižnica u gradskoj vijećnici trebala etablirati kao pravi partner znanosti.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Barcelona ima najbolju javnu knjižnicu na svijetu

Knjižnica „Gabriel García Márquez“ u četvrti Sant Martí u Barceloni proglašena je najboljom javnom knjižnicom za 2023. godinu. Nagrada je dodijeljena ovog ponedjeljka tijekom 88. kongresa Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) u Rotterdamu.

Bečka bolnica dobila 5G robote

Izmjeriti temperaturu, objasniti što je to koronavirus i zašto je toliko važno održavati razmak: ovo i još mnogo toga radit će tri zdravstvena robota po imenu Amy koje je dječjoj ambulanti Klinike Floridsdorf u Beču prošlog tjedna donirao austrijski teleoperater Magenta Telekom.

Kultur-Token: Inovativan projekt u Beču spaja zaštitu okoliša i kulturu

Na spomen Beča mnogima su prve asocijacije kultura i zaštita okoliša. Ova dva naizgled različita područja austrijska je metropola odlučila povezati na inovativan način. Naime, od veljače do jeseni ove godine provodit će se digitalni pilot-projekt koji će nagrađivati „zelenu” mobilnost, najavljeno je u ponedjeljak u Beču.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER