Parlament glasa o 37 milijardi eura vrijednom odgovoru na krizu

Mjera koju je predložila Europska komisija ključni je element odgovora EU-a na pandemiju i Parlament na nju brzo reagira

Zastupnici Europskog parlamenta danas glasaju o stavljanju na raspolaganje 37 milijardi eura iz strukturnih fondova EU-a državama članicama za borbu protiv krize izazvane koronavirusom.

Europski parlament danas održava izvanrednu plenarnu sjednicu kako bi odobrio prve mjere za pomoć ljudima i poslovanju kod ublažavanja posljedica koronavirusa. Tijekom sjednice zastupnici će raspravljati i glasati o inicijativi za ulaganje kao odgovor na koronavirus zahvaljujući kojoj će 37 milijardi eura iz kohezijskih fondova biti stavljeno na raspolaganje državama članicama za suočavanje s posljedicama krize, zatim o zakonodavnom prijedlogu za proširenje područja primjene Fonda solidarnosti EU-a na hitne potrebe u javnom zdravstvu te prijedlogu Europske komisije za zaustavljanje praznih letova do kojih je došlo zbog izbijanja Covida-19.

Odakle dolaze sredstva?

Prijedlog se odnosi na europske strukturne i investicijske fondove koji podupiru razvoj regija, ribarstva i socijalnih politika poput prekvalifikacija otpuštenih radnika. Svake godine države članice EU-a primaju novac iz ovih fondova za pretfinanciranje projekata, a sredstva koja ostanu neiskorištena moraju se vratiti u proračun EU-a sljedeće godine. Države članice trebaju vratiti skoro 8 milijardi eura neiskorištenih sredstava za 2019. pa Europska komisija predlaže da zadrže taj novac i iskoriste ga za nove projekte za ublažavanje posljedica krize nastale koronavirusom.

Dio novca za projekte osiguravaju države članice, a ostatak je sufinanciran iz EU fondova. Dio koji se pokriva iz proračuna EU-a varira, a za projekte koji se odnose na manje razvijene regije financiranje EU-a može ići i do 85 posto ukupnog iznosa.

Novac koji države članice mogu zadržati omogućava veće pokrivanje njihovog dijela troškova, uz ostatak sredstava koji dobivaju iz proračuna EU-a. Komisija računa da bi taj iznos od 8 milijardi eura mogao biti dopunjen s oko 29 milijardi eura za sufinanciranje EU-a čime se dolazi do ukupno 37 milijardi eura za ulaganja diljem EU-a. Prema okvirnoj procjeni Europske komisije, Hrvatska bi iz proračuna EU-a mogla iskoristiti ukupno 1,16 milijardi eura, od čega 174 milijuna eura nepotrošenih sredstava pretfinanciranja.

Parlament promptno reagira

Prijedlog Komisije objavljen je 13. ožujka, a moraju ga odobriti Parlament i Vijeće. Parlamentarni odbor za regionalni razvoj brzo je reagirao na prijedlog, a hitna procedura dozvoljava plenarno glasanje bez izvještaja ili uz usmeni izvještaj odgovornog odbora.

Predsjednik parlamentarnog odbora za regionalni razvoj Younous Omarjee (GUE/NGL, Francuska) izjavio je nakon primanja prijedloga 17. ožujka: „Moramo odgovoriti što je brže moguće, kanaliziranjem svih dostupnih sredstava pod kohezijskom politikom, kako bismo ublažili katastrofalnu situacija uzrokovanu epidemijom koronavirusa. Svako odgađanje dovelo bi do većeg gubitka života i dodatnih teškoća za europske regije, kompanije i građane”.

Europski parlament / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

SCF bi mogao grijati 20 milijuna energetski siromašnih kućanstava!

Nova studija Europskog ureda za okoliš (European Environmental Bureau – EEB), provedena u suradnji s konzultantskom kućom LCP Delta, pokazuje kako bi se korištenjem samo trećine sredstava iz Socijalnog klimatskog fonda (SCF) moglo subvencionirati više od 20 milijuna dizalica topline diljem Europske unije do 2032.

EU poduzima mjere za nabavu životno važne medicinske opreme

EU će financirati nabavu medicinske opreme vrijedne 50 milijuna EUR-a, a uvodi se zajednička nabava testova, zaštitnih maski i respiratornih uređaja. Od početka pandemije koronavirusa iz cijelog je svijeta kućama vraćeno više od 1.800 građana EU-a, priopćeno je danas iz Europskog parlamenta.

Jesu li proizvođači kirurških maski, rukavica i ostalog spremni za nova EU pravila?

Jesu li radi pandemije koronavirusa europski i drugi proizvođači medicinske opreme spremni na početak primjene nove EU regulative o medicinskim uređajima u svibnju? To je predmet pisma kojeg je potpredsjednica eurosocijalista, dr. Biljana Borzan, u ime svoje političke grupe poslala europskoj povjerenici za zdravlje i sigurnost hrane Steli Kyriakides.

Sredstva EU-a za istraživanje koronavirusa

EU podržava istraživanje cjepiva protiv koronavirusa, kao i načine za usporavanje pandemije i razvoj bolje dijagnostike. S tim ciljem osigurana su značajna sredstva za istraživanje i daljnji razvoj pripravnosti za hitne slučajeve u zdravstvu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER